2017. november 24., péntek

2017. november 20-24.

Ezen a héten csatlakozott óvodánk az Európai Hulladékcsökkentési Hét programjához. Mit is jelent ez tulajdonképpen? Minden év novemberében kerül megrendezésre e kezdeményezés, mely keretében lelkes önkéntesek saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a figyelmet a hulladék keletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újrahasználatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára. Óvodai körülmények között, az óvodás korosztály számára is sok mindent foglal magában ez a téma, sokrétűen lehet feldolgozni. Legfontosabbnak tartottuk kihangsúlyozni, hogy a gyerekek ne szemeteljenek, próbálják meg csökkenteni maguk körül a hulladékot az oviban és otthon egyaránt. A szelektív hulladékgyűjtést és a szemétfeldolgozást igyekeztünk játékos formában megismertetni a gyerekekkel. Hoztunk otthonról „hulladékokat” (üveget, papírt, műanyagot, fémet) és színes képeken tanulmányoztuk, hogy melyik színű kukába melyik szemetet kell dobni. Játszottunk szétválogatós játékot, majd a hét utolsó napján igazából is elsétáltunk a Coop bolt melletti szelektív hulladékgyűjtőkhöz, és „szakszerűen” elhelyeztük az egész héten használt szemléltető hulladékokat. A gyerekek nagyon ügyesen megjegyezték, hogy melyik szemetet milyen színű kukába kell dobni. Projektoros vetítés alkalmával megnéztünk egy rövid, érdekes filmet a szemétfeldolgozásról és újrahasznosításról. Jól láthatták a gyerekek, hogy egy-egy kidobott szemétből még mennyi érdekes dolog készülhet a feldolgozás során.
Heti barkácsolásunk is kapcsolódott az egész óvodát érintő témához, mely során az volt a cél, hogy a szemétnek tartott dolgokból ügyeskedjünk valami érdekeset. Mi egy szép erdő részletet készítettünk: WC papír gurigából ragasztottunk állatokat, fákat, tojástartóból készültek gombák és egy kis domb. Pénteken minden csoport elvitte a rendezvényterembe alkotásait, ahol egy mini kiállítás keretében láthattuk egymás ötleteit.
A „ne dobjunk ki semmi hasznosíthatót” gondolatból eredően gyűjtést szerveztünk az óvodában, hogy a már kinőtt ruhák, nem használt játékok ne a kukába kerüljenek. Rengeteg felajánlás érkezett, amelyeket ezúton is köszönünk! A Családsegítő Szolgálat közvetítésével jutnak el az összegyűlt adományok a rászorulókhoz.
Éppen erre a hétre esett, hogy papírgyűjtést szerveztünk az Őzike csoportban. 630 kg hasznosítható hulladékot szállítottunk el a Biokomhoz, s az ebből befolyt összeg csoportpénzünket gazdagítja. Természetesen az anyagi oldal mellett kiemelkedik, hogy szorgoskodó családjaink nem csak beszélnek, olvasnak a hulladékhasznosításról, hanem tesznek is érte.

Fényképek megtekinthetők itt

2017. november 17., péntek

2017. november 13-17.

Heti témánk: Magyar népdal és költészet hete
A hét első napján beszélgettünk a gyerekekkel arról, hogy miként keletkeztek a népdalok, mit is jelent a népköltészet. Hogy számukra érthető legyen a népköltészet fogalma, felelevenítettük a szeptemberi népmese napját, felsoroltunk általuk ismert népmeséket. Megemlítettem a gyerekeknek az ünnephez kapcsolódó közös népdal éneklést, és eljátszottuk a tavalyról már jól ismert „Ennek a gazdának” kezdetű dalt. Szerdán már izgatottan várták, hogy átmenjünk a rendezvényterembe, ahol összegyűlt az óvoda apraja-nagyja és együtt játszottuk el a már említett éneket. Igen tetszett nekik, hogy Ani néni vezetésével a közös énekben hol egész lassan, hol gyorsan vezette a gazda a lovait, s ennek megfelelő tempóban meneteltünk. Móricz Zsigmond Fillentő c. elbeszélésének meghallgatása után tértünk vissza a csoportszobába.
Heti témánkat szerettem volna összekapcsolni az ősszel, ezért olyan mondókát és népmesét választottam, melyben őszi időjárás és őszi gyümölcs szerepel. Így esett a választás a dióra. Kitaláltunk egy játékot, melybe beleszőttük egy „diós” mondókát, egy népdalt és egy verset is. A gyerekeknek tetszett, hogy diófává változtunk, örömmel énekelték velem a „Kiszáradt a diófa” kezdetű éneket. Természetesen igazi dió törésére és csemegézésére is sor került a héten. Barkácsolás alkalmával dióhéjat festettünk, kik-ki választása alapján katicát vagy teknőst készíthetett a fél dióhéjából.

Fényképek megtekinthetők itt

2017. november 10., péntek

2017. november 6-10.

Az őszi szünetről visszaérkezve belevetettük magunkat a Márton napi előkészületekbe. Szerencsére az év ünnepeinek újra élésekor a nagyok mindig elég jól emlékeznek annak tartalmára, így tudok építeni az előző évben átélt élményeikre – így volt ez most is. A kisebbeknek egy mesekönyv segítségével beszéltem Szent Márton életéről, jótetteiről, majd szerdán bábokkal el is játszottuk a koldussal való találkozás történetét. A hét folyamán szorgos kezek dolgoztak, hogy elkészüljön a lámpásunk. Idén egy egyszerű technikát választottunk: befestettük az üvegeket kék temperával, amire száradás után ezüst csillagok kerültek. Egy kis lakk rögzítette a festéket, majd ezüst szalag és egy dekorgumiból vágott csillag csinosította a lámpást.


Csütörtökön egy újdonságot próbáltunk ki: összebeszéltünk a szomszédos csibe csoportosokkal és ellátogattunk hozzájuk, ahol dramatikus játékkal emlékeztünk Mártonra. Petra anyukája libás kekszet is sütött nekünk, amit megosztottunk vendéglátóinkkal, majd közös tánc zárta az együttlétünket. A gyerekek örömmel vették ezt az „újítást”, jól érezték magukat ezen a délelőttön. Pénteken a kakaós-kalácsos reggeli elfogyasztása közben emlékeztünk meg Márton kenyeret, köpenyt megosztó szeretetéről, majd lámpásainkkal végigjártuk az egész óvoda épületét. Különleges élmény volt a folyósokon világító mécsesek látványa, a gyerekek lelkes éneke.
Délután, szürkületben az óvoda apraja, nagyja szüleikkel együtt sorakozott fel, hogy elinduljunk a Művelődési Házhoz, közös megemlékezésre. A tóparton a tavalyihoz hasonló, látványos tűzgyújtásban lehetett részünk, hiszen égő fáklyával érkező lovas idézte fel Szent Márton alakját, ő izzította fel a lángokat. A tűz melegének, fényének emlékével térhettünk be a Művelődési Házba, ahol libazsíros-pogácsás szeretetvendégség, majd táncház várta a kitartó gyerekeket, felnőtteket.

Fényképek megtekinthetők itt